Vėgėlė. Lietuvos gėlavandenės žuvys

Šeima: Vėgėlinės (Lotidae)
Vėgėlė (Lota lota)
Vėgėlė

Žuvies kūnas: pailgas, galva didelė, iš viršaus plokščia. Kūnas buožgalviškas- ilga ir iš šonų plokščia uodeginė dalis, siaurėjanti link uodegos. Nugara tamsiai juodai ar rudai žalsva su juodomis netaisyklingos formos dėmelėmis. Šonai šviesesni, gelsvai žalsvi, gelsvai rusvi, išmarginti netaisyklingomis šviesiomis dėmėmis. Pilvas šviesiai pilkas ar baltas. Oda gleivėta, stora su giliai įaugusiais labai smulkiais redukuotais žvynais, todėl atrodo jog jų ir nėra. Pelekai minkšti, tamsūs, tamsiai rudi, išmarginti šviesiomis dėmėmis, tik krūtininiai pelekai balti.. Ant apatinio žando vienas ilgas ūsas, ant viršutinio ties šnervėmis du trumpi ūsai. Burna pilna mažų dantukų.
Kuršių marių vėgėlės užauga didžiausios, dažniausiai sutinkamos 1,5-3 kgsvorio, tačiau gali užaugti ir iki 8kg. Rusijoje, rašoma, pasitaiko ir virš 20 kg sveriančių žuvų. Upėse ar ežeruose gyvenančios vėgėlės kiek mažesnės ir dažniausiai pagaunamos 1-1,5 kg sveriančios žuvys.

Paplitimas: paplitusi Europoje

Paplitimas Lietuvoje: Vėgėlės sutinkamos daugelyje Lietuvos upių ir ežerų, Kuršių mariose. Vėgėlės vadinamos slapukėmis, kadangi dienomis tūno slėptuvėse ir maitinais išskirtinai tik tamsiuoju paros metu. Vengia dumblėtų vietų. Geriausiai kimba esant darganotam, vėjuotam orui. Dažna verslinė žuvis. Jos mėsa skani, gana riebi, be ašakų, o kepenys yra laikomos delikatesu

Nerštas: neršia gruodžio - sausio mėnesiais, žvirgždėtame dugne rausdamos lizdus. Patinai neršto metu tampa agresyvūs ir gina nerštavietes, puola pro šalį plaukiančias žuvis. Tuo dažnai naudojasi brakonieriai neleistinais būdais gaudydami žuvis.

Mityba: Vėgėlės yra plėšrios žuvys. Kartais jos vadinamos gėlavandenėmis menkėmis. Medžioja tamsiu paros metu, nepastebimai prisėlinusi prie aukos puola ir lėtai ryja. Aktyviausia būna šaltuoju metų laiku, kai vanduo jau atšalęs, itin mėgsta prastą orą ir tamsą. Laikosi giliau ir kur akmenuotas dugnas. Minta nedidelėmis žuvelėmis, varlėmis, sliekais.

Lietuvoje draudžiama gaudyti vėgeles nuo gruodžio 15 d. iki sausio 15 d. ir mažesnes kaip 40 cm (Kuršių mariose - 49 cm).